Rodzaje ryzyk
Analizowanie potencjalnego ryzyka jest ściśle związane z rozumieniem otoczenia bliższego oraz dalszego. Ryzyko w sposób oczywisty wiąże się z zagrożeniami, które definiujecie, poznając otoczenie bliższe i dalsze. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby przemyśleć i poznać potencjalne ryzykowne zdarzenia. Dzięki temu będziecie umieli/umiały im zapobiegać, a także zabezpieczać się przed nimi lub minimalizować ewentualne negatywne skutki ich pojawienia się.
Ryzyko wiąże się również z otoczeniem wewnętrznym planowanego przedsięwzięcia, czyli ze słabymi stronami Waszej organizacji, zdiagnozowanymi podczas analizy SWOT.
Może to być na przykład brak personelu, który powinien zająć się na co dzień sprzedażą i rozwijaniem części ekonomicznej. Tego rodzaju ryzyko stosunkowo często spotyka się w organizacjach i nierzadko właśnie ono jest powodem porażki danego przedsięwzięcia.
Pamiętajcie, że jeśli planujecie rozwinięcie działalności biznesowej, to musicie oddelegować do tego zadania ludzi, którzy na co dzień będą się nim zajmowali. I raczej nie powinni być to zmieniający się co chwilę wolontariusze/wolontariuszki! Nie ma innej drogi niż poświęcenie dużej ilości czasu i uwagi rozwijającej się inicjatywie.
Szacowanie ryzyka
Jednym z punktów biznesplanu jest analiza ryzyka. Jest to tak samo ważne, jak omawiane wcześniej potencjalne grupy klientów. Świadomość ryzyka i umiejętność jego nazwania, pogrupowania oraz opisania sposobów zapobiegania mu lub minimalizowania jego skutków znacząco zwiększa prawdopodobieństwo przetrwania działalności oraz to, że ktoś zainwestuje w Wasz pomysł środki finansowe.
Przygotowanie teoretyczne do prowadzenia działalności zmniejsza ryzyko porażki. Dlatego aby ugruntować swoją wiedzę na temat analizy ryzyka oraz szacowania go i mówienia o nim w duchu biznesplanu, warto zapoznać się z poniższymi materiałami.