Miejsce prowadzenia działalności
Po pierwsze musicie mieć miejsce, gdzie będziecie prowadzić działalność ekonomiczną. Jeśli zamierzacie prowadzić działalność odpłatną, możecie bez żadnych zmian korzystać z obecnego lokalu. Działalność odpłatna pozostaje działalnością statutową organizacji, więc nie zmienia ona warunków najmu lokalu. Warto pamiętać, że jeśli organizacja korzysta z lokalu (na przykład z zasobów gminy) na preferencyjnych warunkach, takich jak niższe stawki wynajmu ze względu na użyteczność społeczną działań czy podobne, to rozpoczęcie działalności odpłatnej nie stanowi o zmianie zakresu jej działalności statutowej.
Inaczej jest w przypadku działalności gospodarczej. Warto sprawdzić, czy w obecnie użytkowanym lokalu w ogóle można prowadzić działalność gospodarczą, a jeśli tak, jakie zmiany trzeba wprowadzić do umowy najmu. Najczęściej wiąże się to ze zwiększeniem stawki za wynajem powierzchni użytkowanej na działalność gospodarczą.
Jeśli nie możecie lub nie chcecie prowadzić działalności ekonomicznej w tym samym miejscu co działalności statutowej, możecie:
- wynająć inny lokal,
- dostosować lokal mieszkalny do celów działalności gospodarczej,
- kupić lokal,
- zbudować nieruchomość.
Więcej informacji:
- https://www.okolica.pl/article/jak-wynajac-lokal-uzytkowy-porady-dla-najemcow
- https://praca.studentnews.pl/s/92/2713-Lokal-na-dzialalnosc.htm
- https://www.pit.pl/aktualnosci/lokal-wlasny-czy-wynajety-co-jest-bardziej-oplacalne-dla-firmy-919690
Zezwolenia
Drugą ważną sprawą są koncesje, licencje i zezwolenia na działalność, których posiadania wymagają pewne rodzaje działalności gospodarczej. Nazywa się to reglamentacją działalności gospodarczej. Reglamentacja oznacza, że nie będziecie mieli pełnej swobody zakładania i prowadzenia określonych rodzajów działalności gospodarczej.
W Polsce reglamentacja może mieć formę:
- koncesji,
- zezwolenia,
- licencji,
- wpisu do działalności regulowanej.
Więcej informacji:
https://www.fakturaxl.pl/obowiazkowe-koncesje-licencje-zezwolenia-w-dzialalnosci-gospodarczej
Infrastruktura i materiały
Trzecia konieczna do ustalenia rzecz to infrastruktura oraz materiały i towary niezbędne do prowadzenia działalności. Infrastrukturę Waszej firmy trzeba zdefiniować możliwie szeroko. To pojazdy, nieruchomości, ruchomości, sprzęt (w tym komputerowy), meble itp. Planowanie infrastruktury następuje dopiero po szczegółowym zaplanowaniu działalności gospodarczej. Przy planowaniu infrastruktury kierujcie się zasadą małych kroków, czyli najpierw to, co jest niezbędne do jej uruchomienia, a dopiero potem duże inwestycje.
Do uruchomienia działalności, w zależności od jej profilu, niezbędne mogą się okazać także materiały i towary. Towar to coś, co kupujecie i sprzedajecie (np. kupujecie hurtowo odzież i sprzedajecie ją detalicznie). Materiał to coś, co kupujecie i używacie np. w procesie produkcyjnym (kupujecie artykuły spożywcze, a sprzedajecie torty i ciasta).
Aby pozyskać te zasoby, macie do dyspozycji:
- zakup,
- wynajem/wypożyczenie,
- leasing.