Plan finansowy to kluczowa część biznesplanu. Określa on przewidywane przychody i koszty przedsiębiorstwa. Pamiętajcie, że plan finansowy musi być oparty na danych, które wynikają z rzetelnie przeprowadzonej analizy rynku.
Analiza finansowa dla potrzeb biznesplanu powinna odpowiadać na następujące pytania:
- Jakie nakłady będą konieczne na realizację przedsięwzięcia, zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasu?
- Jakie są źródła finansowania przedsięwzięcia?
- Ile wynoszą bieżące i zakładane koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
- Jaka jest wysokość przychodów, które powinna generować firma? Jaka będzie ich przyszła dynamika?
- Jakiej wielkości zyski zamierza wypracować firma? W jakim czasie to nastąpi?
Analiza finansowa
W dobrze zrobionej analizie finansowej Waszej działalności ekonomicznej powinniście zamieścić:
- założenia (rzetelne zebranie danych),
- rachunek wyników (zysków i strat),
- bilans,
- przepływy środków pieniężnych,
- można także zamieścić wskaźniki np. rentowności.
Plan finansowy sporządzany jest na cały okres przewidziany przez biznesplan. Jeżeli więc biznesplan przewiduje pięć lat, to prognozy finansowe są sporządzane na każdy rok, niekiedy w rozbiciu na kwartały bądź miesiące. Dobrze jest opracować plan jak najbardziej szczegółowo, z dużym stopniem dokładności. Pamiętajcie , że celem planu finansowego jest określenie wiarygodności finansowej przedsiębiorstwa.
Więcej informacji:
- https://mojafirma.infor.pl/zakladam-firme/biznesplan/231036,Biznesplan-krok-piaty-plan-finansowy.html
- https://6krokow.pl/jak-sporzadzic-plan-finansowy/
- https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/plan-finansowy-definicja/zlnlb6g
Pozyskanie środków na działalność
Przy planowaniu działalności ekonomicznej kolejnym istotnym zagadnieniem jest pozyskanie środków finansowych na rozpoczęcie działalności. Oczywiście możecie rozpocząć działalność ekonomiczną w oparciu o własny kapitał lub o środki pozyskane np. podczas zbiórki w formie crowdfundingu. Jeśli jest to niemożliwe, warto zwrócić się o wsparcie finansowe.
Środki finansowe możecie między innymi uzyskać z:
- dotacji z Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej,
- dotacji z Urzędu Pracy,
- pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego dystrybuowanych przez wybranych operatorów,
- funduszy na rozwój startupów, w tym z zakresu innowacji społecznych,
- venture capital.
Wszystkie wspomniane wyżej środki możecie pozyskiwać jako podmiot ekonomii społecznej (PES) lub jako przedsiębiorstwo społeczne (PS).
Podmiot ekonomii społecznej i przedsiębiorstwo społeczne
Ustawa o ekonomii społecznej, która jest głównym dokumentem regulującym status podmiotu ekonomii społecznej i status przedsiębiorstwa społecznego, definiuje ekonomię społeczną oraz podmioty ekonomii społecznej w sposób następujący, Dział 1, art. 2:
Ilekroć w niniejszej ustawie jest mowa o:
ekonomii społecznej – należy przez to rozumieć działalność podmiotów ekonomii społecznej na rzecz społeczności lokalnej w zakresie reintegracji społecznej i zawodowej, tworzenia miejsc pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz świadczenia usług społecznych, realizowaną w formie działalności gospodarczej, działalności pożytku publicznego i innej działalności o charakterze odpłatnym;
(…)
podmiocie ekonomii społecznej – należy przez to rozumieć:
a) spółdzielnię socjalną,
b) warsztat terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej,
c) centrum integracji społecznej i klub integracji społecznej,
d) spółdzielnię pracy, w tym spółdzielnię inwalidów i spółdzielnię niewidomych, oraz spółdzielnię produkcji rolnej,
e) organizację pozarządową, o której mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 i 1265), z wyjątkiem partii politycznych, europejskich partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i europejskich fundacji politycznych,
f) podmiot, o którym mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1, 2 lub 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;
Tak więc zalicza się do tego każda organizacja pozarządowa, która prowadzi w ramach odpłatnej działalności statutowej lub działalności gospodarczej działania na rzecz osób mających trudności w społeczno-zawodowym funkcjonowaniu lub prowadzi usługi społeczne (definicja usługi społecznej jest określona w Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych).
Jeśli Wasza organizacja prowadzi już jakąś formę działalności ekonomicznej, jest podmiotem ekonomii społecznej, a jeśli jeszcze nie, to na pewno chce nim zostać, skoro czytacie teraz ten tekst. Podmioty ekonomii społecznej mogą starać się o status przedsiębiorstwa społecznego, czyli podmiotu, który poza formą działania spełnia jeszcze dodatkowe kryteria, takie jak na przykład demokratyczne zarządzanie czy zatrudnianie osób wykluczonych. Więcej informacji na temat definicji przedsiębiorstwa społecznego znajdziecie w podanych poniżej linkach.
Dotacje na utworzenie miejsc pracy
Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej
Rozwój ekonomii społecznej wspierany jest przez wiele podmiotów. Jednym z nich są Ośrodki Wsparcia Ekonomii Społecznej. Znajdują się one na terenie każdego województwa. Listę ośrodków akredytowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej znajdziecie na stronie Departamentu Ekonomii Społecznej
Jedną z form wsparcia oferowanych przez ośrodki są dotacje na utworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych dla mających trudności na otwartym rynku pracy, np. osób bezrobotnych, kwalifikujących się lub korzystających z pomocy społecznej, uchodźców/uchodźczyń, osób z niepełnosprawnościami itp. Ponadto oferują one w znacznej mierze bezpłatne szkolenia i doradztwo z zakresu tworzenia i rozwoju podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorstw społecznych.
Urzędy Pracy
Poza dotacjami z OWES można też starać się o dotację z Urzędu Pracy na dofinansowanie utworzenia miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że w przypadku utworzenia miejsca pracy dla osoby z niepełnosprawnościami organizacja pozarządowa, tak jak każdy pracodawca, może ubiegać się także o dofinansowanie do kosztów wynagrodzenia tej osoby z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnoprawnych (PFRON).
Więcej informacji na temat przykładowych źródeł finansowania znajdziecie poniżej:
- https://poradnik.ngo.pl/pozyczki
- https://www.kursodrom.pl/pl/kursy/7/
- https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/wsparcie-podmiotow-ekonomii-spolecznej/#c19806
- https://tise.pl/target/ngopes/cala-polska/
- https://www.farr.pl/pozyczki/pozyczki-dla-podmiotow-ekonomii-spolecznej
- https://www.marr.pl/pozyczki-z-marr/pozyczki-dla-organizacji-pozarzadowych/